Modyfikacja silnika za pomocą chiptuningu


Modele silników – samochodowe silniki benzynowe w przekroju | VB Italy
BMW 6 cylindrowy silnik benzynowy z wtryskiem L-Jetronic

Chiptuning oznacza „modyfikację silnika za pomocą chipa elektronicznego”. Ta najnowsza technika jest wykorzystywana do elektronicznej optymalizacji osiągów silników spalinowych w nowoczesnych pojazdach. Inaczej mówiąc służy zwiększeniu mocy silnika samochodu.
Silniki wyposażone są w elektroniczną jednostkę sterującą, zwaną elektronicznym modułem sterującym (ECU). Rolą przedmiotowego modułu elektronicznego jest ciągłe zarządzanie pracą silnika poprzez przekazywanie instrukcji dotyczących ilości wtryskiwanego paliwa, ciśnienia turbodoładowania i czasu zapłonu. Krótko mówiąc, chiptuning umożliwia poprawę kilku parametrów i wykorzystaniu rezerw zostawionych przez producenta, definiujących system zarządzania pracą silnika pojazdów.

CHIPTUNING A DZIAŁANIE SILNIKA – ZALEŻNOŚCI

Samochody nie staną się szybsze wyłącznie po zamontowaniu w nich kilku dodatkowych części. Ważne jest, aby zrozumieć własne oczekiwania, a następnie dopasować się do nich. Zasadę tą można również zastosować do zwiększenia mocy silnika. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie większej mocy, ale w zależności od tego, czy chcemy uzyskać dużą moc, czy też moment obrotowy o niskiej prędkości obrotowej silnika zapewniający komfortową jazdę, wybór części będzie się zmieniał wraz z kolejnością, w jakiej każdy proces musi zostać wykonany. Aby wiedzieć, w jakim kierunkiem należy podążać, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa silnik i jego komponenty.

FIAT 4-cylindrowy, silnik benzynowy z podwójnym wałkiem gaźnika
Modele silników – samochodowe silniki benzynowe w przekroju | VB Italy

JAK DZIAŁA CHIPTUNING SILNIKA?
Chiptuning to modyfikacje oprogramowania sterującego silnikiem umieszczonego w centralce sterującej (komputerze, ECU) silnika. W nazewnictwie elektronicznym „chip” oznacza układ scalony. W komputerach sterujących silnikiem zmieniana jest najczęściej zawartość zewnętrznej pamięci programu, umieszczona zwykle w układzie scalonym, zwanym pamięcią eeprom lub flash. Niekiedy też przerabia się zawartość pamięci mikrokontrolera.
CZY CHIPTUNING PRZYSPIESZA SAMOCHÓD?
Chiptuning może być niezwykle opłacalnym sposobem na znaczną poprawę osiągów pojazdu. Chiptuning Twojego ECU pozwala na modyfikację zużycia paliwa i momentu obrotowego silnika. Jeśli szukasz sposobu na przyspieszenie swojego samochodu, chiptuning jest idealną odpowiedzią!

· chiptuning silników z turbinami lub innymi kompresorami powietrza – przyrosty mierzone na hamowni to ok. 20-25% mocy i momentu więcej;
· chiptuning silników wolnossących, czyli nieposiadających kompresora powietrza – tu uzyskamy ok. 5-10% zwiększenia mocy i momentu oraz wyraźny spadek zużycia paliwa.